Býti estétem

24. august 2015 at 17:23 | Ҽ. |  literární dehonestace
Spisovatel odtahuje od papíru kuličkové péro, kde se před pár chvílemi do papíru vpil inkoust slov Pravá krása je ta, která… a s nakrabaceným čelem si promýšlí, jak doplnit myšlenku tak, aby si ji mládež po celém světě vytetovala na předloktí. Absintem zmožený malíř se dokázal sám zhypnotizovat tisícem dechberoucích odlesků sklenic a lahví za barem a koketa s velkým výstřihem kapituluje a upouští od snaživého předklonu. Badatelé a páni estetikové nemají jednotnou definici krásy, protože se mění se jako kutálející duhová skleněnka na slunci.

Krása vnější a krása vnitřní jsou dvě cizinky, které mají jen společné křestní jméno, a z pokrevní příbuznosti je od dob půvabných náboženských ikon a Shakespearových ohavných zloduchů podezřívá málokdo, přesto jsou proti sobě štvány jako dva vzteklí v aréně. Stojí naproti sobě, načež méně milována a také méně nenáviděná se zvedá a odchází.

Zůstává dáma v indigových, zlatou nití prošívaných brokátových šatech a zároveň i prostá jakéhokoli zdobení. Někdo jí vidí v deštivých březích Albionu, jiný se jí nechá svést v polární noci, jiného pohladí dlaní ze slunečních paprsků na plážích Valencie. V mužích i ženách zaběhlého, okázalého půvabu, nebo naopak ostrých rysů a obscénní přitažlivosti.

Většina má před očima různě barevná sklíčka, málokdo si zakryje oči úplně, jako by ho krása urážela nebo odpuzovala, a po tomto stvoření abstrakce plivou. Většinou jí ale plaše uhýbají vedení jen vlastní zhrzeností a hořkostí. Umělci se jí naopak odevzdávají úplně.


Krása si na vodítku drží povrchnost a závist a spoustu dalších psů, kteří vás mohou snadno pokousat. Krása není tím nejdůležitějším, co nám život přináší, přesto je nádherné se jí nechat prostě jen okouzlit.
 


Comments

1 Lucka Lucka | Web | 24. august 2015 at 21:07 | React

Ach... :-)
Krásně napsáno.

Máš asi pravdu, vždy je možné vzkřísit Múzu, dokonce je to nezbytné myslím, pro život. Bez Ní nelze dýchat, bez Ní nelze psát. Bez Ní je život jen šedým a nevlídným místem, přeplněným monotónností lidských těl.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement